Themes - Twenty Ten - en to id translation catalogue (74 entries)

note: translators: %s: Tag title.
en: Tag Archives: %s
id: Arsip Tag: %s

en: Archives
id: Arsip

en: Sorry, but nothing matched your search criteria. Please try again with some different keywords.
id: Maaf, tidak ada yang sesuai dengan kriteria pencarian Anda. Mohon coba lagi dengan kata kunci yang lain.

en: Nothing Found
id: Tidak Ditemukan

note: translators: %s: Search query.
en: Search Results for: %s
id: Hasil Pencarian untuk: %s

note: translators: 1: CSS classes, 2: Category list.
en: <span class="%1$s">Tagged</span> %2$s
id: <span class="%1$s">Tag</span> %2$s

note: translators: 1: CSS classes, 2: Category list.
en: <span class="%1$s">Posted in</span> %2$s
id: <span class="%1$s">Ditulis pada</span> %2$s

[ctx: asides category slug]
en: asides
id: catatan pinggir

en: % Comments
id: % Komentar

en: 1 Comment
id: 1 Komentar

en: Leave a comment
id: Tinggalkan komentar

en: View posts in the Gallery category
id: Lihat tulisan di kategori Galeri

en: More Galleries
id: Galeri Lainnya

en: View Galleries
id: Lihat Galeri

note: translators: %s: Post title.
en: Permalink to %s
id: Permalink untuk %s

note: translators: 1: HTML tag attributes, 2: Image count.
en: This gallery contains <a %1$s>%2$s photo</a>. | This gallery contains <a %1$s>%2$s photos</a>.
id[0]: Galeri ini berisi <a %1$s>%2$s foto</a>.
id[1]: Galeri ini berisi <a %1$s>%2$s foto</a>.

[ctx: gallery category slug]
en: gallery
id: galeri

en: Apologies, but no results were found for the requested archive. Perhaps searching will help find a related post.
id: Maaf, tapi tidak ditemukan arsip yang anda minta. Mungkin pencarian bisa membantu untuk menemukan tulisan terkait.

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
id: Tulisan lebih baru <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
id: <span class="meta-nav">&larr;</span> Tulisan lebih lama

note: translators: %s: Author display name.
en: View all posts by %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
id: Tampilkan semua tulisan oleh %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Pages:
id: Laman:

en: Edit
id: Sunting

en: Link to full-size image
id: Tautan ke gambar ukuran penuh

note: translators: %s: Image dimensions.
en: Full size is %s pixels
id: Ukuran penuh adalah %s piksel

note: translators: 1: CSS classes, 2: Date.
en: <span class="%1$s">Published</span> %2$s
id: <span class="%1$s">Dipublikasikan</span> %2$s

note: translators: %s: Author display name.
en: <span class="%1$s">By</span> %2$s
id: <span class="%1$s">Oleh</span> %2$s

note: translators: %s: Post title.
en: Return to %s
id: Kembali ke %s

en: Skip to content
id: Langsung ke isi

note: translators: %s: Page number.
en: Page %s
id: Laman %s

note: translators: 3: Post permalink, 4: Post title.
en: Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
id: Tandai  <a href="%3$s" title="Permalink ke %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.

note: translators: 1: Category name, 3: Post permalink, 4: Post title.
en: This entry was posted in %1$s. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
id: Tulisan ini dipublikasikan di %1$s. Tandai  <a href="%3$s" title="Permalink ke %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.

note: translators: 1: Category name, 2: Tag name, 3: Post permalink, 4: Post title.
en: This entry was posted in %1$s and tagged %2$s. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
id: Tulisan ini dipublikasikan di %1$s dan tag %2$s. Tandai  <a href="%3$s" title="Permalink ke %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.

note: translators: %s: Author display name.
en: View all posts by %s
id: Lihat semua tulisan oleh %s

note: translators: 1: CSS classes, 2: Date, 3: Author display name.
en: <span class="%1$s">Posted on</span> %2$s <span class="meta-sep">by</span> %3$s
id: <span class="%1$s">Dipublikasi pada</span> %2$s <span class="meta-sep">oleh</span> %3$s

en: Fourth Footer Widget Area
id: Area Widget Kaki Keempat

en: Third Footer Widget Area
id: Area Widget Kaki Ketiga

en: Second Footer Widget Area
id: Area Widget Kaki Kedua

en: An optional widget area for your site footer.
id: Area widget opsional untuk bagian kaki situs Anda.

en: First Footer Widget Area
id: Area Widget Kaki Pertama

en: An optional secondary widget area, displays below the primary widget area in your sidebar.
id: Area widget sekunder yang opsional, ditampilkan di bawah area widget utama di bilah sisi.

en: Secondary Widget Area
id: Area Widget Cadangan

en: Add widgets here to appear in your sidebar.
id: Tambahkan widget di sini agar tambil di bilah sisi.

en: Primary Widget Area
id: Area Widget Utama

en: Pingback:
id: Ping-balik:

en: (Edit)
id: (Sunting)

note: translators: 1: Date, 2: Time.
en: %1$s at %2$s
id: %1$s pukul %2$s

en: Your comment is awaiting moderation.
id: Komentar Anda menunggu moderasi.

note: translators: %s: Author display name.
en: %s <span class="says">says:</span>
id: %s <span class="says">berkata:</span>

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
id: Lanjutkan membaca <span class="meta-nav">&rarr;</span>

note: translators: Header image description.
en: Sunset
id: Matahari Tenggelam

note: translators: Header image description.
en: Path
id: Lokasi

note: translators: Header image description.
en: Inkwell
id: Tinta

note: translators: Header image description.
en: Forest Floor
id: Lantai Hutan

note: translators: Header image description.
en: Fern
id: Pakis

note: translators: Header image description.
en: Concave
id: Langit-langit

note: translators: Header image description.
en: Cherry Blossoms
id: Bunga Cheri Mekar

note: translators: Header image description.
en: Berries
id: Beri

en: Primary Navigation
id: Navigasi Utama

note: translators: %s: WordPress
en: Proudly powered by %s.
id: Dengan bangga menggunakan %s

en: Semantic Personal Publishing Platform
id: Platform Penerbitan Semantik Pribadi

en: Comments are closed.
id: Komentar ditutup.

en: Newer Comments <span class="meta-nav">&rarr;</span>
id: Komentar Baru <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older Comments
id: <span class="meta-nav">&larr;</span> Komentar Lama

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
id: Tulisan ini dilindungi kata sandi. Masukkan kata sandi untuk melihat semua komentar

note: translators: %s: Category title.
en: Category Archives: %s
id: Arsip Kategori: %s

note: translators: %s: Author display name.
en: About %s
id: Tentang %s

note: translators: %s: Author display name.
en: Author Archives: %s
id: Arsip Penulis: %s

en: Blog Archives
id: Arsip Blog

note: translators: %s: Date.
en: Yearly Archives: <span>%s</span>
id: Arsip Tahunan: <span>%s</span>

note: translators: %s: Date.
en: Monthly Archives: <span>%s</span>
id: Arsip Bulanan: <span>%s</span>

note: translators: %s: Date.
en: Daily Archives: <span>%s</span>
id: Arsip Harian: <span>%s</span>

en: Apologies, but the page you requested could not be found. Perhaps searching will help.
id: Maaf, tapi halaman yang Anda minta tidak dapat ditemukan. Mungkin pencarian bisa menolong Anda.

en: Not Found
id: Tidak Ditemukan
