Themes - Twenty Eleven - en to id translation catalogue (114 entries)

note: translators: %s: Tag title.
en: Tag Archives: %s
id: Arsip Tag: %s

en: Next <span class="meta-nav">&rarr;</span>
id: Selanjutnya <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Previous
id: <span class="meta-nav">&larr;</span> Sebelumnya

en: Archives
id: Arsip

en: Recent Posts
id: Pos-pos Terbaru

note: translators: %s: Post title.
en: Featuring: %s
id: Menampilkan secara istimewa: %s

en: Featured Post
id: Tulisan Terfitur

en: Search
id: Cari

en: Sorry, but nothing matched your search criteria. Please try again with some different keywords.
id: Maaf, tidak ada yang sesuai dengan kriteria pencarian Anda. Mohon coba lagi dengan kata kunci yang lain.

note: translators: %s: Search query.
en: Search Results for: %s
id: Hasil Pencarian untuk: %s

en: Number of posts to show:
id: Jumlah pos untuk ditampilkan:

en: Title:
id: Judul:

en: % <span class="reply">comments &rarr;</span>
id: % <span class="reply">komentar &rarr;</span>

en: 1 <span class="reply">comment &rarr;</span>
id: 1 <span class="reply">komentar &rarr;</span>

en: 0 <span class="reply">comments &rarr;</span>
id: 0 <span class="reply">komentar &rarr;</span>

en: Ephemera
id: Sesuatu yang tidak kekal

en: Use this widget to list your recent Aside, Status, Quote, and Link posts
id: Gunakan widget ini untuk memunculkan tulisan Aside, Status, Quote dan Taut terkini Anda.

en: Layout
id: Tata letak

note: translators: %s: Theme name.
en: %s Theme Options
id: %s Opsi Tema

note: translators: %s: Link color.
en: Default color: %s
id: Warna bawaan: %s

en: Select a Color
id: Pilih Warna

en: One-column, no sidebar
id: Satu-kolom, tanpa bilah sisi

en: Content on right
id: Konten di kanan

en: Content on left
id: Konten di kiri

en: Dark
id: Gelap

en: Light
id: Terang

en: Overview
id: Ikhtisar

en: For more information:
id: Untuk info lebih lanjut:

en: Remember to click "Save Changes" to save any changes you have made to the theme options.
id: Jangan lupa untuk klik "Simpan Perubahan" untuk menyimpan perubahan yang telah Anda buat untuk pilihan tema.

en: <strong>Default Layout</strong>: You can choose if you want your site&#8217;s default layout to have a sidebar on the left, the right, or not at all.
id: <strong>Tata Letak Bawaan</strong>: Anda dapat memilih apakah Anda ingin tata letak bawaan situs Anda agar memiliki bilah sisi di kiri, kanan, atau tidak sama sekali.

en: <strong>Link Color</strong>: You can choose the color used for text links on your site. You can enter the HTML color or hex code, or you can choose visually by clicking the "Select a Color" button to pick from a color wheel.
id: <strong>Warna Taut</strong>: Anda dapat memilih warna yang digunakan untuk teks taut di situs Anda. Anda dapat memasukkan kode warna HTML atau hex, atau Anda dapat memilih secara visual dengan mengklik tombol "Pilih Warna" untuk memilih dari roda warna.

en: <strong>Color Scheme</strong>: You can choose a color palette of "Light" (light background with dark text) or "Dark" (dark background with light text) for your site.
id: <strong>Skema Warna</strong>: Anda dapat memilih palet warna "Terang" (latar belakang terang dengan teks gelap) atau "Gelap" (latar belakang gelap dengan teks cahaya) untuk situs Anda.

en: Some themes provide customization options that are grouped together on a Theme Options screen. If you change themes, options may change or disappear, as they are theme-specific. Your current theme, Twenty Eleven, provides the following Theme Options:
id: Beberapa tema menyediakan pilihan penyesuaian yang dikelompokkan bersamaan di layar Pilihan Tema. Jika Anda mengubah tema, pilihan dapat berubah atau hilang, karena mereka adalah tema-spesifik. Tema Anda saat ini, Twenty Eleven, menyediakan Pilihan Tema berikut:

en: Theme Options
id: Opsi Tema

en: Default Layout
id: Tata Letak Bawaan

en: Link Color
id: Warna Taut

en: Color Scheme
id: Skema Warna

note: translators: 1: Time, 2: Date, 3: Image permalink, 4: Image width, 5: Image height, 6: Parent permalink, 7: Parent post title, 8: Parent post title.
en: <span class="meta-prep meta-prep-entry-date">Published </span> <span class="entry-date"><abbr class="published" title="%1$s">%2$s</abbr></span> at <a href="%3$s" title="Link to full-size image">%4$s &times; %5$s</a> in <a href="%6$s" title="Return to %7$s" rel="gallery">%8$s</a>
id: <span class="meta-prep meta-prep-entry-date">Diterbitkan </span> <span class="entry-date"><abbr class="published" title="%1$s">%2$s</abbr></span> pada <a href="%3$s" title="Taut ke gambar ukuran sebenarnya">%4$s &times; %5$s</a> di <a href="%6$s" title="Kembali ke %7$s" rel="gallery">%8$s</a>

en: Next &rarr;
id: Selanjutnya &rarr;

en: &larr; Previous
id: &larr; Sebelumnya

en: Image navigation
id: Navigasi gambar

en: Skip to secondary content
id: Langsung ke konten sekunder

en: Skip to primary content
id: Langsung ke konten utama

en: Main menu
id: Menu utama

note: translators: %s: Page number.
en: Page %s
id: Laman %s

note: translators: 1: The permalink, 2: Time, 3: Date and time, 4: Date and time, 5: Author posts, 6: Author post link text, 7: Author display name.
en: <span class="sep">Posted on </span><a href="%1$s" title="%2$s" rel="bookmark"><time class="entry-date" datetime="%3$s">%4$s</time></a><span class="by-author"> <span class="sep"> by </span> <span class="author vcard"><a class="url fn n" href="%5$s" title="%6$s" rel="author">%7$s</a></span></span>
id: <span class="sep">Ditulis pada </span><a href="%1$s" title="%2$s" rel="bookmark"><time class="entry-date" datetime="%3$s">%4$s</time></a><span class="by-author"> <span class="sep"> oleh </span> <span class="author vcard"><a class="url fn n" href="%5$s" title="%6$s" rel="author">%7$s</a></span></span>

en: Reply <span>&darr;</span>
id: Balas <span>&darr;</span>

en: Your comment is awaiting moderation.
id: Komentar Anda menunggu moderasi.

note: translators: 1: Date, 2: Time.
en: %1$s at %2$s
id: %1$s pukul %2$s

note: translators: 1: Comment author, 2: Date and time.
en: %1$s on %2$s <span class="says">said:</span>
id: %1$s pada %2$s <span class="says">berkata:</span>

en: Pingback:
id: Ping-balik:

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
id: Tulisan lebih baru <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
id: <span class="meta-nav">&larr;</span> Tulisan lebih lama

en: Post navigation
id: Navigasi Tulisan

en: Footer Area Three
id: Area Kaki Ketiga

en: Footer Area Two
id: Area Kaki Kedua

en: An optional widget area for your site footer
id: Area widget opsional untuk kaki situs Anda

en: Footer Area One
id: Area Kaki Pertama

en: The sidebar for the optional Showcase Template
id: Bilah Sisi untuk Templat Pameran opsional

en: Showcase Sidebar
id: Bilah Sisi Pameran

en: Main Sidebar
id: Bilah Sisi Utama

note: translators: Header image description.
en: Hanoi Plant
id: Tanaman Hanoi

note: translators: Header image description.
en: Lanterns
id: Lentera

note: translators: Header image description.
en: Chessboard
id: Papan catur

note: translators: Header image description.
en: Pine Cone
id: Buah cemara

note: translators: Header image description.
en: Trolley
id: Troli

note: translators: Header image description.
en: Shore
id: Pantai

note: translators: Header image description.
en: Wheel
id: Roda

en: Primary Menu
id: Menu Utama

note: translators: %s: WordPress
en: Proudly powered by %s
id: Dengan bangga bertenaga %s

en: Semantic Personal Publishing Platform
id: Platform Penerbitan Semantik Pribadi

en: Featured
id: Istimewa

note: translators: %s: Author name.
en: View all posts by %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
id: Tampilkan semua tulisan oleh %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

note: translators: 1: Categories list, 2: Tag list, 3: Permalink, 4: Post title, 5: Author name, 6: Author URL.
en: This entry was posted by <a href="%6$s">%5$s</a>. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
id: Entri ini dikirim oleh <a href="%6$s">%5$s</a>. Buat penunjuk halaman ke <a href="%3$s" title="Permalink ke %4$s" rel="bookmark">permalink</a> tersebut.

note: translators: 1: Categories list, 2: Tag list, 3: Permalink, 4: Post title, 5: Author name, 6: Author URL.
en: This entry was posted in %1$s by <a href="%6$s">%5$s</a>. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
id: Entri ini ditulis dalam %1$s oleh <a href="%6$s">%5$s</a>. Buat penanda ke <a href="%3$s" title="Permalink untuk %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.

note: translators: 1: Categories list, 2: Tag list, 3: Permalink, 4: Post title, 5: Author name, 6: Author URL.
en: This entry was posted in %1$s and tagged %2$s by <a href="%6$s">%5$s</a>. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
id: Entri ini ditulis dalam %1$s dan di-tag %2$s oleh <a href="%6$s">%5$s</a>. Buat penanda ke <a href="%3$s" title="Permalink untuk %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.

en: Quote
id: Kutip

en: Link
id: Tautan

note: translators: %s: Author display name.
en: View all posts by %s
id: Lihat semua tulisan oleh %s

note: translators: 1: The permalink, 2: Date and time, 3: Date and time, 4: Author link, 5: Author link title, 6: Author display name.
en: <a href="%1$s" rel="bookmark"><time class="entry-date" datetime="%2$s">%3$s</time></a><span class="by-author"> <span class="sep"> by </span> <span class="author vcard"><a class="url fn n" href="%4$s" title="%5$s" rel="author">%6$s</a></span></span>
id: <a href="%1$s" rel="bookmark"><time class="entry-date" datetime="%2$s">%3$s</time></a><span class="by-author"> <span class="sep"> oleh </span> <span class="author vcard"><a class="url fn n" href="%4$s" title="%5$s" rel="author">%6$s</a></span></span>

en: Image
id: Gambar

note: translators: 1: CSS classes, 2: List of tags. translators: 1: CSS classes, 2: Tag list.
en: <span class="%1$s">Tagged</span> %2$s
id: <span class="%1$s">Tag</span> %2$s

note: translators: 1: CSS classes, 2: List of categories. translators: 1: CSS classes, 2: Category list.
en: <span class="%1$s">Posted in</span> %2$s
id: <span class="%1$s">Ditulis pada</span> %2$s

note: translators: %s: Post title.
en: Permalink to %s
id: Permalink untuk %s

note: translators: 1: Link attributes, 2: Number of photos.
en: This gallery contains <a %1$s>%2$s photo</a>. | This gallery contains <a %1$s>%2$s photos</a>.
id[0]: Galeri ini berisi <a %1$s>%2$s foto</a>.
id[1]: Galeri ini berisi <a %1$s>%2$s foto</a>.

en: Gallery
id: Galeri

note: translators: 1: Category list, 3: Post permalink, 4: Post title.
en: This entry was posted in %1$s. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
id: Tulisan ini dipublikasikan di %1$s. Tandai  <a href="%3$s" title="Permalink ke %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.

note: translators: 1: Category list, 2: Tag list, 3: Post permalink, 4: Post title.
en: This entry was posted in %1$s and tagged %2$s. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
id: Tulisan ini dipublikasikan di %1$s dan tag %2$s. Tandai  <a href="%3$s" title="Permalink ke %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.

en: Edit
id: Sunting

en: <b>%</b> Replies
id: <b>%</b> Balasan

en: <b>1</b> Reply
id: <b>1</b> Balasan

en: Leave a reply
id: Tinggalkan Balasan

en: Pages:
id: Laman:

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
id: Lanjutkan membaca <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Reply
id: Balas

en: Aside
id: Ke samping

en: Comments are closed.
id: Komentar ditutup.

en: Newer Comments &rarr;
id: Komentar Lebih Baru &rarr;

en: &larr; Older Comments
id: &larr; Komentar Lama

en: Comment navigation
id: Navigasi komentar

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
id: Tulisan ini dilindungi kata sandi. Masukkan kata sandi untuk melihat semua komentar

note: translators: %s: Ñategory title.
en: Category Archives: %s
id: Arsip Kategori: %s

note: translators: Author display name. translators: %s: Author name.
en: About %s
id: Tentang %s

note: translators: %s: Author display name.
en: Author Archives: %s
id: Arsip Penulis: %s

en: Apologies, but no results were found for the requested archive. Perhaps searching will help find a related post.
id: Maaf, tapi tidak ditemukan arsip yang anda minta. Mungkin pencarian bisa membantu untuk menemukan tulisan terkait.

en: Nothing Found
id: Tidak Ditemukan

en: Blog Archives
id: Arsip Blog

note: translators: %s: Date.
en: Yearly Archives: %s
id: Arsip Tahunan: %s

note: translators: %s: Date.
en: Monthly Archives: %s
id: Arsip Bulanan: %s

note: translators: %s: Date.
en: Daily Archives: %s
id: Arsip Harian: %s

note: translators: %1$s: Smilie.
en: Try looking in the monthly archives. %1$s
id: Coba cari di arsip bulanan. %1$s

en: Most Used Categories
id: Kategori Paling Banyak Digunakan

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching, or one of the links below, can help.
id: Tampaknya kita tidak dapat menemukan apa yang ingin Anda cari. Mungkin pencarian, atau salah satu taut di bawah ini, dapat membantu.

en: This is somewhat embarrassing, isn&rsquo;t it?
id: Ini agak memalukan, bukan?
